9 березня 1814 року народився український поет Тарас Григорович Шевченко. У своїй поезії він відобразив правду життя українців того часу.
Тарас Шевченко став культовою і знаковою особою у формуванні національного самопізнання серед українських інтелігентів, а його вірші і сьогодні мають визначний вплив на національну культуру.
БЕРЕЗІВСЬКА
ГІМНАЗІЯ
Великомихайлівської сільської ради
Синельниківського району
Дніпропетровської області
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ ЗНО
ЗАДОВГО ДО ЗНО
* Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столу усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо. Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо. Також цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.
* Склади план своєї роботи. Перед тим визнач - Хто ти є ? - сова чи жайворонок. Склади план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: « Я займаюся чи готуюсь» , а « Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»
* Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обіду. Чергуй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерви у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час.
* Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром. Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай.
* Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ви вивчали новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього. Займайся самопереконанням, При всій свій простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе: " Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д. , я напишу добре тестування".
ДЕНЬ ПЕРЕД ЗДАЧЕЮ ЗНО
Багато хто вважає, щоб повністю підготуватися до іспитів бракує одного дня. Це невірно. Вже після обіду важливо припинити готуватися, здійснити прогулянку на свіжому повітрі, прийняти душ, підготувати одяг, документи, інші необхідні речі.
У ДЕНЬ ЗНО
* Будь сконцентрованим. Не звертай уваги на поведінку оточуючих. Для тебе повинен існувати лише текст завдань і годинник.
* Дій швидко, але не поспішай. Перед тим як дати остаточну відповідь , двічі прочитай завдання, переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.
* Спочатку берись за ті завдання, у правильності відповідей на які ти не сумніваєшся.
* Пропускай! Потрібно навчитися швидко пропускати важкі і незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.
* Читай завжди уважно завдання до кінця. Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви – це надійний шлях до помилок.
* Думай лише про поточне завдання. Коли ти бачиш нове завдання, забудь про попереднє. Якщо попереднє завдання тобі не під силу, забудь про цю проблему. Наступне завдання це шанс набрати додаткові бали. Використовуй методику виключення. Якщо не знаєш правильної відповіді , то можна розпізнати усі невірні відповіді в силу їхньої абсурдності.
* Завжди перевіряй себе. Навіть якщо відповідь легка і однозначна на перший погляд.
* Вгадуй. Довірся власній інтуїції і вона разом із твоїм логічним мисленням допоможе тобі.
ПОРАДИ АБІТУРІЄНТАМ ДЛЯ УСПІШНОЇ ПІДГОТОВКИ ДО ЗНО
Якщо часу до ЗНО залишилось мало.
-
Підготуйте місце для занять.
-
Уведіть в інтер’єр кімнати жовтий та фіолетовий кольори.
-
Складіть план занять. Спершу визначте, хто Ви («сова» чи «жайворонок»), і залежно від цього максимально використовуйте ранковий або вечірній час.
-
Підготовку розпочніть з найважчого розділу або з того матеріалу, який знаєте найгірше.
-
Чергуйте заняття з відпочинком: 40 хвилин триває заняття, потім 10 хвилин – відпочинок.
-
Виконуйте якомога більше різних тестів із предмету.
-
Тренуйтеся з секундоміром у руках: засікайте час виконання тестів.
-
Готуючись до оцінювання, подумки малюйте собі картину перемоги чи успіху.
-
Примусьте себе зайнятися справою.
Перед ЗНО є бажання робити все, щоб тільки до нього не готуватися. У цей час можна пригадати давно забуті та відкладені справи, пригадати, що давно не телефонував товаришеві, можна проявити себе зразковим сином (дочкою) і виконати яке-небудь батьківське доручення (з’їздити на ринок, полагодити полицю, підмести підлогу тощо), тобто зробити все, аби віддалити момент, коли доведеться сидіти з книжкою/зошитом за столом і готуватися.
Зробіть над собою зусилля. Це важливо. Але не вдавайтеся до крайнощів. Якщо Ви обкладетесь підручниками, вимкнете телефон та забарикадуєтеся у своїй кімнаті, то ефективність від такої підготовки, навряд чи, буде високою.
Поради:
-
Встановіть для себе норму: наприклад, одна година або, наприклад, одна тема. Коли розібрано тему, то можна і перепочити.
-
Не слід готуватися до атестації разом з другом/подругою (якщо лише він (вона) не знає матеріал краще), бо така підготовка найчастіше перетворюється на тривалу балаканину і марну трату часу.
10. Як запам’ятати?
З цього приводу існують різні думки. Один із найбільш вдалих способів запам’ятовування – мнемотехніка, що включає запам’ятовування асоціаціями:
-
Потрібно запам’ятати дату – спробуй пригадати, що ця дата означає для тебе особисто. Може, це день народження тітки? А може, цього дня Ви вперше щось зробили або кудись з’їздили? Раптом ця дата нагадує чийсь номер телефону? Однак не слід спеціально вишукувати родинні свята, бо на тестуванні доведеться згадувати ще і їх.
-
Потрібно запам’ятати формулу – спробуйте прочитати її, як слово, чи придумайте до кожної літери формули яке-небудь слово і складіть смішну конструкцію, яка триматиметься в голові. Чим смішнішою буде асоціація, тим краще вона запам’ятається.
-
Дуже зручно запам’ятовувати які-небудь визначення, явища, події, звівши їх до того, що вже відомо. Спробуйте спростити визначення, зрозуміти суть, а не завчати його.
-
У різних людей розвинені різні види пам’яті: зорова, слухова, моторна:
-
Якщо у Вас розвинена моторна пам’ять, краще ще раз пропишіть матеріал (наприклад, займіться написанням шпаргалок). Можна писати шпаргалки! Під час написання шпаргалок матеріал повторно опрацьовується. Але користуватись ними або навіть просто приносити із собою на тестування не варто: коли вона лежить у кишені – голова працює погано, коли її залишили вдома – голова включається в роботу. Отже, краще написати шпаргалку і залишити її вдома.
11. Якщо відчуваєте, що «процес пішов», тобто розумієте матеріал, відчуваєте, що можете його пояснити, і ще не втомився – продовжуйте!
12. Перед сном якщо не вчитимете, то хоча б перегорніть пройдені матеріали, спробуйте, дивлячись на заголовок, пригадати загальний зміст питання (якщо не виходить – перегляньте розділ). Адже краще запам’ятовується інформація, отримана під час засипання чи під час пробудження (але не в день напередодні тестування!).
13. Увечері, напередодні ЗНО, дозвольте собі розслабитися: прогуляйтеся, поговоріть по телефону, почитайте детектив, зайдіть у гості, лягайте відпочивати до півночі.
14. Якщо не виспитесь за ніч, то очікуйте сумних наслідків!
Зовнішній вигляд і поведінка
-
Якому б стилю Ви не віддавали перевагу, на ЗНО краще прийдіть у строгому костюмі з піджаком («ЗНО для мене – завжди свято, професоре!») і зберігайте серйозність. Зовсім не обов’язково своїм зовнішнім виглядом дати зрозуміти, що Ви є пристрасним прихильником певного музичного напрямку, прибічником яких-небудь екзотичних переконань тощо.
-
Є така чудова фраза: «Потрібно - і полюбив!». Потрібно писати захоплені відгуки про твори Гоголя – будь ласка! Потрібно описати ще когось як негативного персонажа – пишете те, про що Вас просять. А перед тестуванням потрібно закохатися в той предмет, який здаєш. Тож словесно змалюйте інтерес та захоплення від предмету і повірте у це.
-
У пункт ЗНО прийти без запізнення, а краще за 15-20 хвилин до початку тестування.
-
При собі тримайте перепустку, паспорт і декілька (запасних) ручок.
Якщо на вулиці холодно, то вдягніться тепло, адже Ви сидітимете на тестуванні не одну годину. -
Зберігайте спокій та впевненість.
-
Не вживайте в день тестування заспокійливих засобів! Вони можуть загальмувати здатність мислити, зробити Вас сонливим і байдужим до того, що відбувається.
Якщо раптом «усе забули»
Погляньте на питання та помiркуйте, які асоціації воно викликає. Може, щось схоже Ви вчили по іншому предмету? Адже інформацію Ви дізнаєтеся не лише на уроці, а й по телебаченню, радіо, через Інтернет, у розмовах, у відповідях інших учнів, знаходите не лише в науковій, а і в художній літературі (наприклад, у тій, що стосується гуманітарних предметів). Невже за попередні (принаймні) 16 років Ви абсолютно нічого не дізналися, не читали, не чули? Головне – не панікуйте та зосередьтеся.
Як пройти ЗНО
-
Пам’ятайте, хвилювання перед іспитом - це цілком нормальне і природне явище.
-
Якщо хвилювання Вам заважає, спробуйте оволодіти собою: вийти з будинку раніше, пройтися пішки, зробити декілька глибоких видихів і вдихів (відрегулювати дихання) і таким чином збагатити мозок киснем.
-
Під час тестування уважно слухайте інформацію, яку Вам повідомлять інструктори.
-
Намагайтеся зосередитися на тестових завданнях, відключитися і не звертати жодної уваги на те, що відбуватиметься навколо Вас.
-
Якщо щось Вам незрозуміло, не соромтеся задати запитання інструкторам.
-
Працюйте швидко, але без поспіху. Двічі перечитуйте питання , щоб зрозуміти його правильно.
-
Не турбуйтеся з приводу завдань, які не вдалося вирішити, тому що ті, які Вас чекають попереду, обов'язково принесуть Вам бажані бали.
-
Не зупиняйтесь надовго з тим завданням, яке не вдається вирішити відразу. Заплануйте пройти спочатку по легких завданнях, а потім, приступити до тих, які з першого разу здалися складними або незрозумілими.
-
Користуйтеся методом виключення (виключайте заздалегідь неправильні відповіді). Не забувайте: іноді є сенс довіряти своїй інтуїції.
-
Щоб успішно справитися з тестуванням, потрібно працювати, звіряючись з часом, що залишився, і з кількістю невирішених завдань.
-
Намагайтесь залишити хоч би трохи часу для перевірки своєї роботи: для того, щоб встигнути виправити явні помилки, описки, які зробили від хвилювання або поспіху.
-
Пам’ятайте, що напередодні іспиту не слід перенавантажувати себе. Навпаки, потрібно добре виспатися, встати бадьорим, з гарним настроєм, адже Вам необхідно використати всі свої можливості, здібності й уміння.
Поради батькам при підготовці випускників до ЗНО
-
Не тривожтесь про кількість балів, яку Ваша дитина отримає під час ЗНО. Поясніть їй, що кількість балів не є показником її можливостей.
-
Не підвищуйте тривожність дитини напередодні ЗНО, бо це негативно позначиться на результатах тестування.
-
Забезпечте вдома зручне місце для занять і слідкуйте, щоб дитині ніхто не зважав. Допоможіть дитині розподілити теми підготовки по днях.
-
Ознайомтеся з методикою підготовки до тестування. З програмою "Абітурієнт-2010" Ваші діти можуть потренуватись у виконанні аналогічних до ЗНО тестових завдань. Адже тестування відрізняється від звичайних для неї письмових та усних іспитів.
-
Під час таких тренувань привчайте дитину орієнтуватися в часі та вміти його розподіляти.
-
Підбадьорюйте дитину, підвищуйте її упевненість в собі.
-
Контролюйте режим підготовки до ЗНО, не допускайте перевантажень.
-
Зверніть увагу на харчування дитини. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага тощо стимулюють роботу головного мозку.
-
Напередодні ЗНО забезпечте дитині повноцінний відпочинок. Вона має відпочити і добре виспатися.
-
Не критикуйте дитину за незадовiльнi результати оцінювання.
Пам’ятайте: головне – знизити напруженість і тривожність дитини та забезпечити їй необхідні умови для занять. ЗНО 2013 року.